Kamerové systémy (CCTV)
Bezpečnostní kamery se dnes používají pro sledování nejrůznějších objektů a pozemků, monitorování dopravní situace, k zabezpečení muzeí, galerií, bank, benzinových stanic, parkovišť, vojenských objektů, letišť a v mnoha jiných zabezpečovacích aplikacích. Kamerové systémy jsou využívány při zabezpečení vnitřních i vnějších prostor, k zabezpečení velkých firemních objektů nebo v soukromé oblasti (např. zabezpečení rodinného domu nebo pomocí videovrátného). Často jsou bezpečnostní kamery používány jako doplněk klasické EZS, čímž se zkvalitňuje zabezpečení objektu.
S rozvojem digitalizace signálu a zvyšování přenosové kapacity IP sítí se začínají stále více prosazovat IP kamery (IP – „Internet Protocol“) a IP záznamy. IP kamera obsahuje kromě standardní analogové videokamery také integrovaný videoserver, který zajišťuje digitalizaci a komprimaci videosignálu pro připojení kamery k počítačové síti.
Digitální technologie se prosazuje rovněž v oblasti záznamu obrazu. CCTV kamerové systémy používají speciální videorekordéry umožňující dlouhodobý bezobslužný záznam obrazu z bezpečnostní kamery. Ukládají obrazová data na pevný disk (HDD). Běžně jsou digitální videorekordéry (DVR) vybaveny videoserverem, který umožňuje vzdálený přístup k rekordéru přes LAN / Internet a zobrazení obrazu v mobilním telefonu nebo na jakémkoliv PC.
Výběr bezpečnostní kamery
Kamerové systémy se používají jako samostatné nebo v kombinaci se zabezpečovacím systémem. Umožňují skryté i veřejné monitorování střeženého prostoru, budov, veřejného prostranství, identifikaci osob, vozidel a dalších pohybujících se objektů, zpětné vyhledání a přehrávání záznamu konkrétních událostí.
Základním prvkem systému je kamera. Může být černobílá nebo barevná. Součástí kamery je objektiv, kterým lze nastavit požadovanou šířku záběru. Pro kvalitní obraz jsou rovněž důležité světelné podmínky, kterým je třeba přizpůsobit výběr kamery a objektivu. Pokud je intenzita světla nízká, je nutné zajistit nasvícení místa, což lze provést běžným zdrojem bílého světla nebo pomocí infračerveného reflektoru pro noční vidění.
Rozlišují se kamery vnitřní a venkovní. Poznáme to podle hodnoty krytí, které je značené IP. Venkovní prostředí má větší IP číslo než vnitřní. Opět platí, že čím vyšší číslo, tím je kamera odolnější proti dešti a povětrnostním podmínkám. Ideální je volit kameru s infračerveným přísvitem pro noční vidění. Hodí se do exteriérů a díky tomu můžete svůj majetek ohlídat v noci. Infračervené přisvícení pomáhá i v mlze a všeobecně ve zhoršeném počasí.
Kamery mají své označení, kdy poslední dvě hodnoty například 3.2mm /80° jsou velmi důležité a úzce spolu souvisí. První číslo udává hodnotu objektu, která určuje zorný úhel snímané scény. Druhé číslo určuje zorný úhel, který kamera zvládne snímat. Pokud chcete hlídat malý objekt, jako je branka, nakupte kameru s malým úhlem, pokud se bojíte o větší plochu, zvolte kameru s vysokým číslem zorného úhlu snímané scény.